Mommo - en självbiografi i tre delar : kärlek på liv och död

ENDAST FÅ EX KVAR, KONTAKTA FÖRLAGET FÖR BESTÄLLNING!

Anna Wahlgrens omtyckta böcker nu samlade i en pocketutgåva! Böckerna är sannerligen en berättelse på liv och död som berör från första sidan. Hon kan, som få, förmedla livserfarenhetens och medkänslans budskap: Du är inte ensam!

Wahlgren berättar i böckerna för sina barnbarn om sin uppväxt, sina äktenskap, barnafödslar och sitt levnadsöde.

Så här skrev tidningen Amelia när Kvinnoliv först utkom:

Redan efter tio rader har jag smält inför andra delen i Anna Wahlgrens självbiografi. Berättartekniken Mommo berättar för sina barnbarn är oemotståndlig och historien så rafflande som det blir när sex äktenskap, nio barnafödslar och ständiga uppbrott i livet ska knölas in på ett par, trehundra sidor.

Och så här skrev Svenska Journalen:

Här finns en tjej med stort hjärta och ett stort krav på ärlighet. Ingen helylletjej, men en livsbejakande halvgalen sort, som det finns för få av i vårt klimat. Det är lätt att trivas i Anna Wahlgrens sällskap, och i Mommo är hon i högform.

Författare
Anna Wahlgren
(Anna Wahlgren.)
Genre
Biografi
Språk
Svenska
Förlag År Ort Om boken ISBN
Sellin & partner 2004 Sverige, Stockholm, Danmark 733 sidor. 18 cm
Sellin & partner, Smegraf 1997 Sverige, Stockholm, Smedjebacken 389 sidor.