Sök böcker
Här kan du söka dig fram till bra böcker. Klicka sen på en bok för
att läsa mer om den!
Sökning efter: Stockholms högskola
152 träffar
|
Titel |
Författare |
År |
Språk |
| 1-2 |
Handlingar rörande Stockholms högskolas fonder
(flera utgåvor)
|
Stockholms högskola
|
1897-1930 |
Svenska |
| 3 |
Handlingar angående förvärfvande af examensrätt och för inrättande af juridisk fakultet vid Stockholms högskola
|
Stockholms högskola
|
1901 |
Svenska |
| 4 |
Matematisk-naturvetenskapliga afdelningens studiehandbok 1, Examensstadga : utdrag ur universitetsstatuter samt andra stadgar och förordningar
|
Stockholms högskola
|
1908 |
Svenska |
| 5 |
Stockholms högskola under åren 1909-1914
|
Stockholms högskola
|
1915 |
Svenska |
| 6 |
Karl X Gustavs dräkter i Kungl. Livrustkammaren - licentiatavhandling framlagd vid seminariet i Konsthistoria
|
Stockholms högskola Gudrun Ekstrand
|
1957 |
Svenska |
| 7 |
Humanistiska fakultetens studiehandbok - Studieplaner och kunskapsfordringar för filosofie kandidatexamen, filosofisk ämbetsexamen, statsvetenskaplig examen samt filosofie licentiatexamen 1936
|
Stockholms högskola
|
1936 |
Svenska |
| 8 |
Studiehandbok för de studerande inom de filosofiska fakulteterna vid universitetet i Lund, den filosofiska fakulteten vid universitetet i Göteborg och de filosofiska fakulteterna vid Stockholms högskola - Allmän del : utdrag ur universitetsstatuerna, stadga angående filosofiska examina, utdrag ur läroverksstadgan m.m
|
Stockholms högskola Lunds universitet Göteborgs universitet
|
1959 |
Svenska |
| 9 |
Stockholms högskola 1878-1898 - berättelse öfver högskolans utveckling under hennes första tjugoårsperiod
|
Svante Arrhenius Stockholms högskola
|
1899 |
Svenska |
| 10 |
Makt och rätt - diskussion vid Stockholms högskola
|
Stockholms högskola
|
1942 |
Svenska |
| 11 |
Handlingar rörande Stockholms högskolas fonder 3
|
Stockholms högskola Axel Edström Harry Guldberg
|
1930 |
Svenska |
| 12 |
Matematisk-naturvetenskapliga afdelningens studiehandbok 2, Studieplaner och kunskapsfordringar för filosofisk ämbetsexamen, filosofie kandidatexamen samt filosofie licentiatexamen
|
Stockholms högskola
|
1908 |
Svenska |
| 13 |
Stockholms högskola - stipendier och understöd m.m
|
Stockholms högskola
|
1959 |
Svenska |
| 14 |
Stockholms högskola under åren 1899-1906
|
Stockholms högskola
|
1907 |
Svenska |
| 15 |
Matematisk-naturvetenskapliga afdelningens studiehandbok 2, Studieplaner och kunskapsfordringar för filosofisk ämbetsexamenfilosofie kandidatexamen samt filosofie licentiatexamen : 1918
|
Stockholms högskola
|
1918 |
Svenska |
| 16 |
En befordringsfråga vid Stockholms högskola - professuren i fysik
|
Stockholms högskola
|
1895 |
Svenska |
| 17 |
Stockholms högskola under åren 1886-1890
|
Stockholms högskola
|
1891 |
Svenska |
| 18 |
Inbjudning att lemna bidrag till upprättande af en högskola i Stockholm
|
Stockholms högskola
|
1869 |
Svenska |
| 19 |
Humanistiska fakultetens studiehandbok - Studieplaner och kunskapsfordringar för filosofisk ämbetsexamen, filosofie kandidatexamen, statsvetenskaplig examen samt filosofie licentiatexamen 1945
|
Stockholms högskola
|
1945 |
Svenska |
| 20 |
Stockholms Högskola 1878-1887 - matrikelbiografier
|
Högskoleföreningen i Stockholm Stockholms högskola Carl-Gustaf Thomasson
|
1969 |
Svenska |
1
2
3
4
5
6
7
8
Nästa sida
Sökningen görs direkt i Kungl. bibliotekets
söktjänst libris. Libris katalog innehåller
närmare 7 miljoner titlar från ca 170 bibliotek i Sverige och biblioteken
samarbetar om att hålla katalogen uppdaterad. Utan libris skulle inte en
tjänst som Boktraven vara möjlig.