Sök böcker
Här kan du söka dig fram till bra böcker. Klicka sen på en bok för
att läsa mer om den!
Sökning efter: Helsingfors universitet
234 träffar
|
Titel |
Författare |
År |
Språk |
| 41 |
Ars universitaria 1640-1990, Arkitekturritningar och möbler ur Helsingfors universitets samlingar - utställningskatalog
|
Helsingfors universitet Myrika Ekbom Ira Westergård Kati Heinämies
|
1990 |
Svenska |
| 42 |
Turun akatemian konsistorin pöytäkirjat 14, 1738-1742
|
Helsingfors universitet Åbo universitet
|
1966 |
Svenska |
| 43 |
Rehtorin puheet lukuvuoden avajaisissa 1953-1967
|
Helsingfors universitet
|
1967 |
|
| 44 |
Suomen valtiokalenteri 1998
|
Helsingfors universitet
|
1998 |
Finska |
| 45 |
Forskning vid avdelningen för svensk litteratur - 1974-1988
|
Helsingfors universitet
|
1988 |
Svenska |
| 46 |
Ylioppilastalo - Helsingin yliopiston Ylioppilaskunnan kiinteistöjen vaiheita : vanhan ylioppilastalon satavuotispäiväksi julkaisi 26. XI. 1970 Helsingin yliopiston ylioppilaskunta
|
Helsingfors universitet Matti Klinge
|
1990 |
Finska |
| 47 |
Inpatient treatment of employed alcoholics - a randomized clinical trial on Hazelden and traditional treatment
|
Helsingfors universitet Lauri Keso
|
1988 |
Engelska |
| 48 |
Ulkomaisia kausijulkaisuja
|
Helsingfors universitet
|
1984? |
|
| 49 |
Ylioppilastalo - Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan kiinteistöjen vaiheita
|
Finland Matti Klinge
|
1970 |
Finska |
| 50 |
Challenges to the nation-state in Africa
|
Nordiska Afrikainstitutet Helsingfors universitet Liisa Laakso Adebayo O. Olukoshi
|
1996 |
Engelska |
| 51 |
Stark ström med egna vågor går genom hafvet - Nylands nations historia 1643-1993
|
Nylands nation (Helsingfors universitet) Joakim Hansson Lars-Folke Landgrén
|
1993 |
Svenska |
| 52 |
Kasvatustieteiden osaston opinnäytteiden tiivistelmät, Vuodelta 1986
|
Helsingfors universitet
|
1987 |
Finska |
| 53 |
Valtiotieteellisen tiedekunnan opinnäytteiden tiivistelmät Lukuv. 1986-1987
|
Helsingfors universitet
|
1987 |
|
| 54 |
The varieties of intrinsic value in nature - a naturistic approach to environmental philosophy
|
Helsingfors universitet Leena Vilkka
|
1995 |
Engelska |
| 55 |
Humanistisen tiedekunnan opinnäytteiden tiivistelmät, Lukuv. 2000-2001
|
Helsingfors universitet
|
2001 |
Flerspråkigt verk |
| 56 |
Suomen kartasto, Teksti
|
Geografiska sällskapet i Finland Helsingfors universitet Leo Aario
|
1961 |
|
| 57 |
Oikeustieteellisen tiedekunnan opinnäytteiden tiivistelmät, Syyslukukaudelta 1986, lukuvuodelta 1987 sekä kevätlukukaudelta 1988
|
Helsingfors universitet
|
1988 |
|
| 58 |
Oikeustieteellisen tiedekunnan opinnäytteiden tiivistelmät, Syyslukukaudelta 1985 sekä kevätlukukaudelta 1986
|
Helsingfors universitet
|
1987 |
|
| 59 |
Teologisen tiedekunnan opinnäytteiden tiivistelmät, Lukuv. 1979-1980
|
Helsingfors universitet
|
1981 |
Finska |
| 60 |
Valtiotieteellisen tiedekunnan opinnäytetyöt, 1970-1972
|
Helsingfors universitet
|
1981 |
Finska |
Förra sidan
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Nästa sida
Sökningen görs direkt i Kungl. bibliotekets
söktjänst libris. Libris katalog innehåller
närmare 7 miljoner titlar från ca 170 bibliotek i Sverige och biblioteken
samarbetar om att hålla katalogen uppdaterad. Utan libris skulle inte en
tjänst som Boktraven vara möjlig.