Sök böcker
Här kan du söka dig fram till bra böcker. Klicka sen på en bok för
att läsa mer om den!
Sökning efter: Carl von Linné
938 träffar
|
Titel |
Författare |
År |
Språk |
| 121 |
Caroli Linnæi ... systema natvræ in qvo natvræ regna tria, secvndvm classes, ordines, genera, species, systematice proponvntvr. Recvsum et societatis, qvæ impensas contvlit, vsvi accommodatvm cvrante Mich. Gottl. Agnethlero Saxone Transilvano. Editio altera avctior et emendatior
|
Michael Gottlieb Agnethler Carl von Linné
|
1747 |
Latin |
| 122 |
Carl von Linné Pflanzensystem im Auszuge neu bearbeitet und mit Fortschritten dieser Wissenschaft bereichert von Blasius Merrem ... Zweyte Auflage
|
Krieger Blasius Merrem Carl von Linné
|
1824 |
Tyska |
| 123 |
Caroli a Linné ... systema vegetabilium secundum classes, ordines et genera cum characteribus et differentiis iuxta edit. XIV. a Clar. Io. And. Murray. Editio XV. Curante Iosue Scannagatta
|
Galeazzi J. Scannagatta Johann Andreas Murray Carl von Linné
|
1789 |
Latin |
| 124 |
Dissertatio diætetica, de pingvedine animali, quam consens. nobil. nec non exper. ord. med. in Regia Academia Upsaliensi, præside ... Carolo Linnæo, ... publice ventilandam sistit Jacobus Lindh, Uplandus. In audit. Car. maj. ad diem XXIV. Dec. anni MDCCLIX. H. P. M. S
|
Jacob Lindh Carl von Linné
|
1759 |
Latin |
| 125 |
Dissertatio diætetica, de diaeta per scalam aetatis humanae observanda, quam, suffragio experient. senat. med. in Reg. acad. Ups. praeside ... Carolo von Linné ... publico examini offert. Daniel Johan. Öhrqvist, Örebrogia Nericus. In acad. Carol. maj. die anni MDCCLXIV
|
Daniel Johan Öhrqvist Carl von Linné
|
1764 |
Latin |
| 126 |
Die Blumenpolypen der süszen Wasser beschrieben und mit den Blumenpolypen der salzigen Wasser verglichen von Jacob Christian Schäffer ... Nebst drey Kupfertafeln mit Figuren in Farben
|
Weiss Carl von Linné Jacob Christian Schaeffer
|
1755 |
Tyska |
| 127 |
Dissertatio botanica, qua plantæ Martino-Burserianæ explicantur, cum consensu amplissimæ Facultat. Medicæ in Regia Academia Upsaliensi, præside ... Doct. Carolo Linnæo ... publicæ curiosorum censuræ submissa ab ... Rolando Martin, Petri fil. Uplando. In audit. Car. maj. ad diem XII. Decemb. MDCCXLV. Horis ante meridiem consuetis
|
Roland Martin Carl von Linné
|
1745 |
Latin |
| 128 |
Hinder för läkekonsten - (Obstacula medicinæ) : akademisk avhandling under Linnés presidium Upsala 1752
|
Telemak Fredbärj Sven-Olof Thulin Carl von Linné
|
1948 |
Svenska |
| 129 |
Carl von Linnés Indelning i ört-riket, efter Systema naturæ
|
Johan Haartman Carl von Linné
|
1777 |
Svenska |
| 130 |
Purgerande medel - akademisk avhandling under Linnés presidium 1775
|
Svenska Linnésällskapet John Rotheram Ingvar Svanberg Johnny Strand Carl von Linné
|
2010 |
Svenska |
| 131 |
Carl Linnæi Skånska resa på höga överhetens befallning förrättad år 1749
|
Gunnar Brusewitz Carl-Otto von Sydow Carl von Linné
|
1977 |
Svenska |
| 132 |
The Dalarna journey together with Journeys to the mines and works
|
Andrew Casson Carl von Linné
|
2007 |
|
| 133 |
Om brännwin och brännwins supande. Af archiatern och riddaren Carl von Linné. Ny upplaga, med anmärkningar och ett bihang om brännwinets öden i Swerige. Upsala, tryckt hos Em. Bruzelius. 1827
|
Carl von Linné
|
1827 |
Svenska |
| 134 |
De Vandelli para Lineu, de Lineu para Vandelli - correspondência entre naturalistas
|
Luiza Marcier Anna Paula Martins Carl von Linné Domenico Vandelli
|
2008 |
Portugisiska |
| 135 |
Karl von Linnés västgötaresa
|
Natanael Beckman Carl von Linné
|
1904 |
Svenska |
| 136 |
Om chokladdrycken - (De potu chocolatæ) : akademisk avhandling under Linnés presidium, Uppsala 1765
|
Telemak Fredbärj Carl von Linné
|
2006 |
Svenska |
| 137 |
Om renen - (Cervus rheno) : akademisk avhandling under Linnés presidium, Uppsala 1754
|
Johnny Strand Carl Fredrik Hoffberg Carl von Linné
|
2007 |
Svenska |
| 138 |
Des Ritters Carl von Linné termini conchyliologici oder Kunstwörter für Schnecken und Muscheln, lateinisch und deutsch
|
Hoffmann Johann Samuel Schröter Carl von Linné
|
1782 |
|
| 139 |
Parte práctica de bótanica del caballero Cárlos Linneo, que comprehende las clases, órdenes, generos, especies y variedades de las plantas, con sus ... Traducida del latin en castellano é ilustrada por Don Antonio Paláu y Verdéra ... . Tomo VI. De orden superior
|
Imprenta real Antonio Paláu y Verdéra Carl von Linné
|
1787 |
Spanska |
| 140 |
Växten Alströmeria - (Planta Alströmeria) : akademisk avhandling under Linnés præsidium Upsala 1762
|
Svenska Linnésällskapet Ingvar Svanberg Karin Martinsson Ingvar Svanberg Johnny Strand Karin Martinsson Johan Peter Falck Carl von Linné
|
2010 |
Svenska |
Förra sidan
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Nästa sida
Sökningen görs direkt i Kungl. bibliotekets
söktjänst libris. Libris katalog innehåller
närmare 7 miljoner titlar från ca 170 bibliotek i Sverige och biblioteken
samarbetar om att hålla katalogen uppdaterad. Utan libris skulle inte en
tjänst som Boktraven vara möjlig.