Sök böcker
Här kan du söka dig fram till bra böcker. Klicka sen på en bok för
att läsa mer om den!
Sökning efter: Dante Alighieri
551 träffar
|
Titel |
Författare |
År |
Språk |
| 121 |
La commedia 1, L'inferno
|
Dante Alighieri
|
1965 |
Italienska |
| 122 |
Dante e Roma - atti del Convegno di studi a cura della Casa di Dante, sotto gli auspici del comune di Roma, in collaborazione con l'Istituto di studi romani : Roma, 8-9-10 aprile 1965
|
Dante Alighieri
|
1965 |
Italienska |
| 123 |
La divina commedia Vol. 1, Inferno
|
Daniele Mattalia Dante Alighieri
|
1975 |
Italienska |
| 124 |
La divina commedia di Dante Alighieri. Tomo II
|
Prault Dante Alighieri
|
1768 |
Italienska |
| 125 |
Convivio
|
Paul Enoksson Dante Alighieri
|
2018 |
Svenska |
| 126 |
Dantes Gudomliga komedi
|
Aline Pipping Dante Alighieri
|
1915 |
Svenska |
| 127 |
Purgatorio
|
W. S. (William Stanley) Merwin Dante Alighieri
|
2000 |
|
| 128 |
The divine comedy of Dante Alighieri
|
Henry Wadsworth Longfellow Dante Alighieri
|
1900 |
Engelska |
| 129 |
Inferno
|
Henrik Syse Asbjørn Bjornes Asbjørn Bjornes Dante Alighieri
|
2018 |
Norska |
| 130 |
A pokol
|
Dante Alighieri
|
1960 |
Ungerska |
| 131 |
Dante - Mélanges de critique et d'érudition françaises publ. à l'occasion du 6e centenaire de la mort du poète. 1321-1921
|
Dante Alighieri
|
1921 |
Franska |
| 132 |
Den gudomliga komedin
|
Åke Ohlmarks Giacomo Oreglia Dante Alighieri
|
1966-1969 |
Svenska |
| 133 |
Den gudomliga komedin, Helvetet
|
Åke Ohlmarks Giacomo Oreglia Dante Alighieri
|
1966 |
Svenska |
| 134 |
Den gudomliga komedin
|
Gunnar Edman John Flaxman Gustave Doré Dante Alighieri
|
1985 |
Svenska |
| 135 |
Den gudomliga komedin, Inferno
|
Gustave Doré Aline Pipping Dante Alighieri
|
1965 |
Svenska |
| 136 |
Den gudomliga komedin, Paradiset
|
Gustave Doré Aline Pipping Dante Alighieri
|
1968 |
Svenska |
| 137 |
Den gudomliga komedin
|
Ingvar Björkeson Dante Alighieri
|
1993 |
Svenska |
| 138 |
Letture Dantesche 1, Inferno
|
Giovanni Getto Dante Alighieri
|
1961 |
Italienska |
| 139 |
Dantes gudomliga komedi, Text
|
Edvard Lidforss Dante Alighieri
|
1962 |
Svenska |
| 140 |
Dante Alighieris gudomliga komedi - övers. av Arnold Norlind
|
Dante Alighieri
|
1921-1930 |
Svenska |
Förra sidan
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Nästa sida
Sökningen görs direkt i Kungl. bibliotekets
söktjänst libris. Libris katalog innehåller
närmare 7 miljoner titlar från ca 170 bibliotek i Sverige och biblioteken
samarbetar om att hålla katalogen uppdaterad. Utan libris skulle inte en
tjänst som Boktraven vara möjlig.