Sök böcker
Här kan du söka dig fram till bra böcker. Klicka sen på en bok för
att läsa mer om den!
Sökning efter: Göteborgs och Bohus län
458 träffar
|
Titel |
Författare |
År |
Språk |
| 1 |
Länsplanering 1967 för Göteborgs och Bohus län - utredning verkställd inom länsplanerarenheten vid länsstyrelsen i Göteborgs och Bohus län
|
Göteborgs och Bohus län
|
1967-1968 |
Svenska |
| 2 |
Nya vägar mot jämställdhet
|
Göteborgs och Bohus län Ann Axelsson
|
1994 |
Svenska |
| 3 |
Kulturhistorisk dokumentation inför byggnadsminnesförklaring Nr 37, Föreningshuset Aftonstjärnan, Lindholmen
|
Göteborgs och Bohus län Dan Andersson
|
1994 |
Svenska |
| 4 |
Buller i utomhusmiljön - förslag till miljömål
|
Göteborgs och Bohus län Miljö i Väst - Agenda 21 (projekt) Göteborgs universitet
|
1994 |
Svenska |
| 5 |
Översiktsplan för Göteborgs och Bohus län
|
Göteborgs och Bohus län
|
1969-1971 |
Svenska |
| 6 |
Palmhuset - restaureringen 1981-85 : Trädgårdsföreningen, Göteborg
|
Göteborgs och Bohus län Maria Lundgren Tor Hermond
|
1986 |
Svenska |
| 7 |
Prövad och godkänd - en studie av ungdomar i arbete : Länsstyrelsens utbildningsuppdrag, utredningsrapport
|
Göteborgs och Bohus län Göteborgs universitet Sven Paulson
|
1985 |
Svenska |
| 8 |
Kulturhistorisk dokumentation inför byggnadsminnesförklaring Nr 36, Kålhuvudet, Tjörns kommun
|
Göteborgs och Bohus län Olle Lind
|
1992 |
Svenska |
| 9 |
Naturen i Göteborgsregionen
|
Göteborgs och Bohus län Göteborgsregionens kommunalförbund Stiftelsen för västsvenska fritidsområden
|
1988 |
Svenska |
| 10 |
Länsprogram 1980
|
Göteborgs och Bohus län
|
1980 |
Svenska |
| 11 |
Kulturminnesvårdens organisation - Riksantikvarieämbetet, Länsstyrelsen, Kulturmiljöenheten, Bohusläns museum, Göteborgs museer sammanställd och utgiven av Länsstyrelsen
|
Göteborgs och Bohus län
|
1990 |
Svenska |
| 12 |
Den sydliga kärrsnäppan Calidris alpina schinzii på västkusten - inventering av betade strandängar 1989 och 1990
|
Göteborgs och Bohus län Olof C. Johansson Donald Blomqvist
|
1991 |
Svenska |
| 13 |
Jämställdhetsstrategi för Göteborgs och Bohus län
|
Göteborgs och Bohus län
|
1996 |
Svenska |
| 14 |
Civilt totalförsvar i Göteborgs och Bohus län
|
Göteborgs och Bohus län
|
1989 |
Svenska |
| 15 |
Försurning av mark och vatten i Göteborgs och Bohus län
|
Göteborgs och Bohus län. Bo Vikner Marie Cedhagen
|
1985 |
Svenska |
| 16 |
Samhällsplaneringens betydelse för en god livsmiljö - förslag till miljömål
|
Göteborgs och Bohus län Miljö i Väst - Agenda 21 (projekt)
|
1994 |
Svenska |
| 17 |
Jämställdhetsstrategi för Göteborgs och Bohus län Bil, Visionen om det jämställda samhället
|
Göteborgs och Bohus län
|
1996 |
Svenska |
| 18 |
Inventering av ängs- och hagmarker i Härryda kommun
|
Göteborgs och Bohus län Annika Smålander Katrina Envall
|
1988 |
Svenska |
| 19 |
Projekt ren rost - miljövänligare rostskyddsmålning
|
Göteborgs och Bohus län Gösta Eléhn
|
1994 |
Svenska |
| 20 |
En dokumentation av emissionsdatabasen för utsläpp till luft
|
Göteborgs och Bohus län Christina Malmborg Frisch
|
1994 |
Svenska |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Nästa sida
Sökningen görs direkt i Kungl. bibliotekets
söktjänst libris. Libris katalog innehåller
närmare 7 miljoner titlar från ca 170 bibliotek i Sverige och biblioteken
samarbetar om att hålla katalogen uppdaterad. Utan libris skulle inte en
tjänst som Boktraven vara möjlig.